مادربزرگ وبلاگ نویسی   

پیرترین وبلاگ‌نویس دنیا درگذشت (نقل از وبلاگ کیوی زاویه)

 اینترنت مادربزرگش را از دست داد.

 ماریا آملیا لوپز، پیرزن وبلاگ‌نویس که طرفداران فراوانی داشت در روز جمعه22 ماه مه درسن 97 سالگی درگذشت.

او در کشور زادگاهش، اسپانیا، به چهره‌ای مشهور بدل شده بود.

کلیک ورود به دنیای اینترنت برای ماریا آملیا لوپز خیلی دیر زده شد. او به مناسبت تولد ۹۵ سالگی‌اش  هدیه‌ای کاملا مدرن و امروزی از نوه‌اش دریافت کرد؛ یک وبلاگ که باعث شد عنوان لقب "پیرترین وبلاگ‌نویس دنیا" را از آن ماریا کند. ماریا اهل شمال غرب اسپانیا بود و از دسامبر سال ۲۰۰۶ نوشتن خاطرات خود را در وبلاگش شروع کرد.

 هنوز مدت زمان زیادی نگذشته بود که نوشته‌های ماریا طرفداران زیادی را از پنج قاره جذب کرد و وبلاگ او به یکی از پر مخاطب‌ترین وبلاگ‌های اسپانیایی زبان تبدیل شد. البته از همان ابتدا نوه، مادربزرگ را دست‌تنها نگذاشته بود. او پس از ضبط صدای ماریا و تایپ تمام گفته‌های او، آنها را به وبلاگ ماریا که "A mis 95 anos" نام داشت، منتقل می‌کرد.

 خاطرات و تجربیات جوانی، جنگ داخلی اسپانیا و همینطور سیاست روز دستمایه‌ی پست‌های وبلاگی مادربزرگ اینترنتی بود. او حتی یک بار گزارشی از سفرش به برزیل را هم در وبلاگش نوشت که عکس‌های آن نشانی برای اثبات سرزندگی او به شمار می‌رفتند. 

 خوانندگان زیادی در کامنت‌های متعددی برای ماریا از وبلاگ‌نویسی او استقبال کردند و تا به امروز بیشتر از یک و نیم میلیون نفر از وبلاگش بازدید کرده‌اند. در این میان وبلاگ ماریا نیز برنده‌ی جوایز متعددی از جمله، جایزه‌ی مسابقات وبلاگ‌نویسی دویچه‌ وله (The BOBs) در سال ۲۰۰۷ شد. او یک بار گفته بود، اینترنت دنیای جدیدی پیش روی او گشوده و ۲۰ سال او را جوان‌تر کرده است. ماریا همچنین به پیرمردان و پیرزنان توصیه می‌کرد که ترسی از تکنولوژی به خود راه ندهند.

 

لینک
شنبه ٢ خرداد ،۱۳۸۸ - میرهادی خلخالی زاویه